Complete List of previous winners PDF Print E-mail

Integrated Report Awards Winners - Chartered Secretaries Southern Africa

Winners since 1956

Edgars Consolidated Stores Ltd 20
SABMiller Plc 16
Barloworld Ltd 10
Anglo Platinum Ltd 10
Anglo Alpha Ltd 9
Nedbank Group Ltd 8
Transnet Ltd 7
York Timbers Holdings Ltd 7
AngloGold Ashanti Ltd 6
Anglo American Coal Corporation Ltd 6
Rand Mines Ltd 6

1956

Overall winner: JL Hullet & Sons Ltd

1957

Commercial/ Industrial sector: Doornkop Sugar and Food Industries Ltd
Mining/ Financial Sector: Anglo American Corporation of SA Ltd

1958

Mining/ Financial Sector: Roan Antelope Copper Mines Ltd

1959

Commercial/ Industrial sector: National Chemical Products Ltd
Mining/ Financial Sector: Roan Antelope Copper Mines Ltd

1960

Overall winner: National Chemical Products Ltd

1962

Commercial/ Industrial sector: South African Motor Assemblers and Distributors Ltd
Mining/ Financial Sector: Rand Mines Ltd

1964

Commercial/ Industrial sector: South African Motor Assemblers & Distribution Ltd
Mining/ Financial Sector: American - South African Investment Company Ltd

1966

Commercial/ Industrial sector: South African Motor Assemblers & Distribution Ltd
Mining/ Financial Sector: Anglo American Corporation of SA Ltd

1968

Commercial/ Industrial sector: Volkswagen of South Africa Ltd
Mining/ Financial Sector: De Beers Consolidated Mines Ltd

1970

Commercial/ Industrial sector: Volkswagen of South Africa Ltd
Mining/ Financial Sector: First Union General Investment Trust Ltd

1972

Commercial/ Industrial sector: Stewarts & Lloyds of South Africa Ltd
Mining/ Financial Sector: Barlow Rand Ltd

1974

Commercial/ Industrial sector: Stewarts & Lloyds of South Africa Ltd
Mining/ Financial Sector: South African Manganese Ltd

1976

Commercial/ Industrial sector: Stewarts & Lloyds of South Africa Ltd
Mining/ Financial Sector: Barlow Rand Ltd

1978

Mining/ Financial Sector: Barlow Rand Ltd

1980

Mining: Anglo American Coal Corporation Ltd
Financial: The South African Breweries Ltd
Manufacturing/ Industrial: Tongaat Group Ltd
Commercial/ Distributive: Plate Glass & Shatterprufe Industries Ltd

1981

Mining: Anglo American Coal Ltd
Financial: Hullets Corporation Ltd
Manufacturing/ Industrial: Anglo Alpha Ltd
Commercial/ Distributive: Protea Holdings Ltd

1982

Mining: Anglo American Coal Corporation Ltd
Financial: South African Breweries Ltd
Manufacturing/ Industrial: Allied Technologies Ltd
Commercial/ Distributive: Edgars Consolidated Stores Ltd

1983

Mining: Anglo American Coal Corporation Ltd
Financial: South African Breweries Ltd
Manufacturing/ Industrial: Premier Group Ltd
Commercial/ Distributive: Edgars Consolidated Stores Ltd

1984

Mining: President Steyn
Financial: South African Breweries Ltd
Manufacturing/ Industrial: Premier Group Ltd
Commercial/ Distributive: Edgars Consolidated Stores Ltd

1985

Financial: South African Breweries Ltd
Manufacturing/ Industrial: Anglo Alpha Ltd,
The York Timber Organisation Ltd
Commercial/ Distributive: Edgars Consolidated Stores Ltd

1986

Financial: South African Breweries Ltd
Manufacturing/ Industrial: Anglo Alpha Ltd
Commercial/ Distributive: Edgars Consolidated Stores Ltd

1987

Mining: Anglo American Coal Corporation Ltd
Financial: CG Smith Foods Ltd
Manufacturing/ Industrial: Anglo Alpha Ltd
Commercial/ Distributive: Edgars Consolidated Stores Ltd

1988

Mining: Rand Mines Ltd
Financial: Barlow Rand Ltd
Manufacturing/ Industrial: Anglo Alpha Ltd
Commercial/ Distributive: Southern Sun Hotel Holdings Ltd

1989

Mining: Rand Mines Ltd
Financial: CG Smith Foods Ltd,
Barlow Rand Ltd
Manufacturing/ Industrial: The York Timber Organisation Ltd,
Adcock Ingram Ltd
Commercial/ Distributive: Edgars Consolidated Stores Ltd

1990

Mining: Rand Mines Ltd
Financial: CG Smith Foods Ltd
Manufacturing/ Industrial: The York Timber Organisation Ltd,
Anglo Alpha Ltd
Commercial/ Distributive: Amalgamated Retail Ltd

1991

Mining: Rand Mines Ltd
Financial: First National Bank Holdings Ltd
Manufacturing/ Industrial: The York Timber Organisation Ltd,
Anglo Alpha Ltd
Commercial/ Distributive: South African Breweries Ltd
Banking/ Insurance: The Southern Life Association Ltd

1992

Mining: Rand Mines Ltd
Financial: Barlow Rand Ltd,
CG Smith Foods Ltd
Manufacturing/ Industrial: Anglo Alpha Ltd
Commercial/ Distributive: Edgars Consolidated Stores Ltd
Banking/ Insurance:

1993

Overall winner: South African Breweries Ltd
Mining: Trans-Natal Coal Corporation Ltd
Financial: First National Bank Holdings Ltd
Manufacturing/ Industrial: Anglo Alpha Ltd,
Seardel Investment Corporation Ltd
Commercial/ Distributive: Edgars Consolidated Stores Ltd
Banking/ Insurance: Standard Bank Investment Corporation Ltd

1994

Mining: Anglo American Coal Corporation Ltd
Financial: South African Breweries Ltd
Manufacturing/ Industrial: Seardel Ltd
Commercial/ Distributive: Edgars Consolidated Stores Ltd
Banking/ Insurance: The Southern Life Association Ltd

1995

Overall winner: Seardel Investment Corporation Ltd
Mining: Samancor Ltd,
Ingwe Coal Corporation Ltd
Financial: South African Breweries Ltd
Manufacturing/ Industrial: Anglo Alpha Ltd
Commercial/ Distributive: Edgars Consolidated Stores Ltd
Banking/ Insurance: NBS Holdings Ltd

1996

Overall winner: South African Breweries Ltd
Mining: JCI Ltd
Financial: Barlow Ltd
Manufacturing/ Industrial: Seardel Investment Corporation Ltd
Commercial/ Distributive: Edgars Consolidated Stores Ltd,
Tiger Oats Ltd
Banking/ Insurance: NBS Holdings Ltd

1997

Overall winner: South African Breweries Ltd
Mining: Ingwe Coal Corporation Ltd
Financial: CG Smith Ltd
Manufacturing/ Industrial: Seardel Investment Corporation Ltd
Commercial/ Distributive: Edgars Consolidated Stores Ltd
Banking/ Insurance: Fedsure Holdings Ltd
NO AWARD CEREMONY HELD IN 1998

1999

Overall winner: Anglo Platinum Ltd
Mining: Impala Platinum Holdings Ltd
Financial: CG Smith Foods
Manufacturing/ Industrial: Illovo Sugar Ltd
Commercial/ Distributive: Edgars Consolidated Stores Ltd

2000

Overall winner: South African Breweries Plc
Mining: Anglo American Platinum Corporation Ltd
Financial: Standard Bank Investment Corporation Ltd
Manufacturing/ Industrial: Illovo Sugar Ltd
Commercial/ Distributive: South African Breweries Plc

2001

Overall winner: Anglo American Platinum Corporation Ltd
Mining: Anglo American Platinum Corporation Ltd
Financial: Investec Group Ltd
Manufacturing/ Industrial: South African Breweries Plc
Commercial/ Distributive: Edgars Consolidated Stores Ltd,
M-Cell Ltd,
Johnnic Holdings Ltd

2002

Overall winner: Anglogold Ltd
Mining: Impala Platinum Holdings Ltd
Financial: ABSA Group Ltd
Manufacturing/ Industrial: South African Breweries Plc
Commercial/ Distributive: Edgars Consolidated Stores Ltd
State Entities: Transnet Ltd

2003

Overall winner: Edgars Consolidated Stores Ltd
Mining and Non-Mining Resources: Anglo Platinum Ltd
Financial, Insurance and Property: ABSA Group Ltd
Industrial and Manufacturing: Sappi Ltd
Commercial, IT and Non-Financial Services: MTN Group Ltd
Sustainable Award: MTN Group Ltd
Proudly South African: Avis Southern Africa

2004

Overall winner: Distell Group Ltd
Mining and Non-Mining Resources: AngloGold Ashanti Ltd
Financial, Insurance and Property: Discovery Holdings Ltd
Industrial and Manufacturing: Sappi Ltd
Commercial, IT and Non-Financial Services: Edgars Consolidated Stores Ltd
AltX: All Joy Foods Ltd
Sustainable Award: Anglo Platinum Ltd
Proudly South African: AngloGold Ashanti Ltd

2005

Overall winner: Barloworld Ltd
Mining and Non-Mining Resources: Sasol Ltd
Financial, Insurance and Property: Nedbank Ltd
Industrial and Manufacturing: Illovo Sugar Ltd
Commercial, IT and Non-Financial Services: Edgars Consolidated Stores Ltd
AltX: All Joy Foods Ltd
Sustainable Award: AngloGold Ashanti Ltd
Proudly South African: Nedbank Group Ltd
Regionally Listed Company: Sechaba Brewery Holdings (Botswana)

2006

Overall winner: Edgars Consolidated Stores Ltd
Mining and Non-Mining Resources: AngloGold Ashanti Ltd
Financial, Insurance and Property: Network Healthcare Holdings
Industrial and Manufacturing: Barloworld Ltd
Commercial, IT and Non-Financial Services: Pick 'n Pay Stores Ltd
AltX: Beige Holdings Ltd
State Entities: Umsobomvu Youth Fund
Sustainable Award: Group Five Ltd
Proudly South African: Nedbank Group Ltd
Regionally Listed Company: FNB Namibia Holdings

2007

Overall winner: Sasol Ltd
Top 40: Anglo Platinum Ltd
Mid Cap: Sun International Ltd
Small Cap: Bytes Technology Group Ltd
Fledgling: EnviroServ Holdings
AltX: Santova Logistics Ltd
State Entities: SA Post Office
Sustainable Award: Sasol Ltd
Proudly South African: Nedbank Group Ltd
Regionally Listed Company: FNB Namibia Holdings Ltd

2008

Overall winner: AngloGold Ashanti Ltd
Top 40: Barloworld Ltd
Mid Cap: Tongaat Hulett Ltd
Small Cap: Adcorp Holdings Ltd
Fledgling: The Kelly Group Ltd
AltX: Vox Telecom Ltd
State Entities: Industrial Development Corp of South Africa Ltd
Sustainable Award: Anglo Platinum Ltd
Proudly South African: Nedbank Group Ltd
Regionally Listed Company: FNB Namibia Holdings Ltd

2009

Overall winner: AngloGold Ashanti Ltd
Top 40: Sasol Ltd
Mid Cap: Group Five Ltd
Small Cap: Distribution and Warehousing Network Ltd
Fledgling: The Kelly Group Ltd
AltX: Rolfes Technology Holdings Ltd
State Entities: SA Post Office
Sustainable Award: Anglo Platinum Ltd
Regionally Listed Company: FNB Namibia Holdings Ltd
Human Capital: AngloGold Ashanti Ltd

2010

Overall winner: Group 5
Top 40: Nedbank Group Ltd
Mid Cap: Clicks Group Ltd
Small Cap: Hudaco Holdings
Fledgling: The Kelly Group Ltd
AltX: Accentuate Ltd
SAPPI - Award for the best sustainable reporting: Eskom Holdings Ltd
Human Capital Reporting: Group 5 Ltd
Regionally listed: Nedbank Swaziland Ltd
State entities: Transnet Ltd
NGO: Cotlands
Unlisted: Clover Beverages Ltd

2011

Overall winner: Nedbank Group Ltd
Top 40: Evraz Highveld Steel & Vanadiam
Mid Cap: Netcare Limited
Small Cap: Group 5
Fledgling: The Kelly Group Ltd
AltX: Rolfes Technology Holdings
SAPPI - Award for the best sustainable reporting: Exxaro Resources
Human Capital Reporting: Impala Platinum
Regionally listed: Wilderness Holdings
State entities: Transnet Ltd
NGO: CANSA
Unlisted: Rand Mutual Assurance

2012

Overall winner: Group 5 LTD
Top 40: Gold Fields LTD
Mid Cap: Liberty Holdings Ltd
Small Cap: Merafe Resources
Fledgling: Evraz Highveld Steel and Vanadium
AltX: Chemical Specialities Ltd
SAPPI - Award for the best sustainable reporting: Woolworths Holdings
Regionally listed: Royal Swaziland Sugar Corp
State entities: Transnet Ltd
NGO: Cotlands
Unlisted: Homechoice

2013

Overall winner: Nedbank Group Ltd
Top 40: Sasol Ltd and Gold Fields Ltd
Mid Cap: Altron
Small Cap: Merafe Resources
Fledgling: Crookes Brothers Ltd
AltX: No winner
Sustainability Aspen Pharmacare Holdings Ltd
Regionally listed: Wilderness Holdings Ltd
State owned companies: Eskom Holdings SOC Ltd and Transnet SOC Ltd
Public sector: No winner
NGO: Cotlands
Unlisted: HomeChoice Holdings Ltd

2014

Overall winner: MTN Group Ltd
Top 40: Transnet Soc Ltd
Mid Cap: Royal Bafokeng Platinum
Small Cap: Merafe Resources Ltd
Alt-X / Fledgling: Hulamin Ltd
Sustainability Aspen Pharmacare Holdings Ltd
Regionally listed: Swaziland Sugar Association
State owned companies: Airports Company South Africa SOC Ltd
Public sector: Fasset
NPO: National Sea Rescue Institute
Unlisted company: HomeChoice Holdings Ltd

2015

Overall winner: Barclays Africa Group Ltd
Top 40: Standard Bank Group Ltd
Mid Cap: Life Healthcare Group Holdings Ltd
Small Cap: Hulamin Ltd
Alt-X / Fledgling: York Timbers Holdings Ltd
Regionally listed: Swaziland Sugar Association
Large State-owned companies: Transnet Soc Ltd
Small State-owned companies: Development Bank Southern Africa Ltd
Public sector: Fasset
NPO: Cotlands
Unlisted company: Strate (Pty) Ltd

2016

Overall winner: Vodacom Group Ltd
Top 40: Nedbank Group Ltd
Mid Cap: Liberty Holdings Ltd
Small Cap: ArcelorMittal South Africa Ltd
Alt-X / Fledgling: York Timbers Holdings Ltd
Regionally listed: Swaziland Sugar Association
Large State-owned companies: Transnet Soc Ltd
Small State-owned companies: Sasria SOC Ltd
Public sector: Gautrain Management Agency
NPO: CANSA
Unlisted: Foskor (Pty) Ltd